• Zapojte se do zdravého rozvoje vašich dětí – spolupráce rodičů a pedagogů

    Rodiče, víte, že vaše školka nebo škola je zapojena do projektu Udrž Se? Tento projekt není jen dalším bodem v seznamu školních aktivit. Je to příležitost, jak můžeme společně přispět ke zdraví a pohodě našich dětí. Spolupráce mezi pedagogy a rodiči je důležitá pro to, aby děti měly nejen kvalitní vzdělání, ale i pevné základy zdravého pohybu.

  • Paní učitelko, mami, bolí mě hlava!

    Bolest hlavy u dětí nemusí být vždy způsobena pouze nedostatkem tekutin, a rada „napij se“ nemusí vždy pomoci. Bolest může mít také jiné příčiny, jako jsou přetížení svalů a svalová disbalance v oblasti krční páteře, nezjištěná oční vada, bolest zubů nebo jiné faktory.

  • Rovnováha mezi technologií a pohybem: Podpořte zdraví svých dětí!

    Vývoj jde kupředu a těžko ho zastavíme. Zvlášť v dnešní technologické době nesmíme zapomínat na zdravý pohyb našich dětí! Víte, že až 80 % dětí ve věku 11–17 let je podle WHO nedostatečně fyzicky aktivních? Alarmující, že? Tento trend volá po změně. Víte, jak na to? V tomto článku se dozvíte, jaké dopady má nedostatek zdravého pohybu u dětí a kudy vede cesta ven.

  • Hrubá motorika: Základ pro kvalitní řeč a jemnou motoriku

    Na první pohled se fyzioterapie a logopedie mohou zdát jako odlišné obory. Fyzioterapeut se zaměřuje na pohyb těla, zatímco logoped se stará o řeč a komunikaci. Tyto dva obory jsou však úzce propojené a sdílejí společný cíl: pomoci lidem dosáhnout maximálního potenciálu v oblasti pohybu a komunikace.

  • Propriocepce: Tajemství koordinace a rovnováhy, o kterém (možná) nevíte!

    Představte si, že zavřete oči a zkusíte se postavit na jednu nohu. Jak moc se vám to povede? A co když přidáte k úkolu balancování na boso? Zdá se to nemožné? Ne tak docela!

  • Pohled na workshopy a projekt UdržSe pohledem maminky a lékařky MUDr. Petry Brachtlové

    Z pohledu pediatra oceňuji snahu každému vše vysvětlit a ochotně věnovat svůj čas, ukázat zábavnou formu cvičení, kdy se krásně propojuje příjemné s užitečným.

  • 7 tipů pro zdravá záda vašeho školáka: Jak vybrat ideální školní batoh?

    Máte doma malého školáka a řešíte, jak vybrat správný batoh do školy? Není to jen otázka stylu, ale také zdraví. Správný batoh může významně ovlivnit vývoj dětské páteře a celkový tělesný růst.

  • Skolióza u dětí: Průvodce pro rodiče

    Všimli jste si, že se vaše dítě krčí a hrbí více než obvykle? Možná se vám zdá, že má jedno rameno výš než druhé. Nebo si stěžuje na bolest zad? Né vždy se musí jednat o skoliózu páteře, ale je dobré být o krok napřed.

  • Podle studie MŠMT je 30 % žáků v kritické zóně tělesné zdatnosti

    Zjištění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) potvrzují to, o čem v rámci UdržSe dlouhodobě mluvíme.

  • Učitel TV: Některé sportovní kluby nám odrovnávají žáky před očima

    Další dílek do skládačky článků o pohybovém rozvoji dětí pro nás napsal učitel tělesné výchovy Mgr. Karel N.

  • Zdravé ptáče dál doskáče – článek Educa

    Jak by se vám líbilo ráno vstát, protáhnout se a zjistit, že vás nic nebolí? Přijde vám to jako utopie? Pro fyzioterapeutku Janu Slusarčukovou a pedagožku Šárku Chvojkovou je to výzva. Mise. Cíl. Recept, jak dosáhnout „dospělosti bez bolesti“ si podle nich žádá tři základní ingredience: čas, trpělivost a spolupráci.

  • Z deníku matky (2. díl): Když tělo malého hokejisty vypoví službu

    První díl deníku jsem končila zmínkou o desetiletém hokejistovi, který se „přetrénoval“ a naprosto vyčerpal. Ten hokejista je můj syn.

  • 5 tipů, jak podpořit zdravý pohyb u dětí

    Chcete, aby se vaše děti zdravě hýbaly, ale nevíte, jak postupovat a čím začít? Využijte rady od trenérky a volejbalistky Šárky, která si níže uvedené tipy několikrát vyzkoušela v praxi. Nebojte, není to nic náročného.

  • Z deníku matky (1. díl): Nejtěžší je přiznat si, co jste jako rodiče podělali

    „Jmenuji se Kateřina a jsem máma.“ Takhle stereotypně bych se nejspíš představila na skupinové terapii sdílením (kterou mimochodem doporučuji ještě před návštěvou fyzioterapie). Dovolte mi, abych vás teď považovala za svou skupinu a podělila se o náš příběh. O příběh související s bolestmi mých dětí. Je to problém, který mě stojí spoustu času a často se mi o něm zdá.

  • Náš příběh na fyzioterapii

    Do JSfyzio jsem přišla se sedmiletým synem v lednu 2023 na doporučení naší klinické logopedky. Daník se neposouval dál ve výslovnosti určitých hlásek, což vycházelo z problémů v ovládání jazyka a čelistí.

  • Příběh Evelínky

    Naše Eveli v pěti letech nebyla schopná udělat na cvičení s dětmi kotemelec, dělalo jí potíže stát a skákat na jedné noze. Byla taková nemotorná, neudržela rovnováhu.

  • Bez bolesti k dospělosti

    Fyzioterapeutka Jana Slusarčuková s týmem JSfyzio není na stránkách Quartieru žádným nováčkem, přesto se její pracovní život novinkami jen hemží. V tandemu s pedagožkou Šárkou Chvojkovou v létě rozjela dlouho připravovaný projekt s názvem UdržSe . Ten se zaměřuje na děti, jeho cílem je naučit pedagogy a rodiče umění zdravého dětského pohybu. Jejich mise je jasná: omezit do budoucna ambulance plné dětí s vadným držením těla nebo asymetriemi. Provést je zkrátka bez bolesti až k dospělosti. „Protože nejlepší léčba je prevence,“ říkají.

  • Proč jsme začali pořádat workshopy pro rodiče?

    Když rodiče přicházejí se svými dětmi do ordinace fyzioterapeuta, většinou již čelí viditelnému problému.

  • O projektu UDRŽse pohledem pediatra

    Program udrž se Mgr. Jany Slusarčukové z Hradce Králové je pro pediatra zajímavý na několikrát. Před výkon, rychlost, sílu, švih a vytrvalost staví pohybovou rovnováhu, správné pohyby i správnou polohu při odpočinku, znalost svého těla a zapojení všech svalových skupin.

  • MUDr. Jan Charvát, CSc. o projektu UDRŽse

    Byl jsem stručně seznámen s uvažovaným projektem Mgr. J. Slusarčukové týkající se preventivní aktivity fyzioterapeuta v prostředí mateřské školy, zacvičení p. učitelek a doporučení i vhodných pomůcek včetně obuvi.

  • Projekt UDRŽse pohledem neurologa

    Ačkoliv jsem neurolog pro dospělé, čím dál častěji naši ordinaci navštěvují mladí lidé včetně náctiletých. Nejčastěji si stěžují na bolesti bederní páteře, ale také hlavy a překvapivě jich nemálo přichází i se syndromem karpálního tunelu.

  • Rozhovor se Šárkou Chvojkovou o zdravém pohybu dětí

    Už odmalička jsem snila o tom, že se jednou stanu učitelkou. Sen se mi splnil, ač cesta k němu nebyla jednoduchá. Navíc je to cesta, která nikdy nekončí. Učitelství totiž nevnímám pouze jako povolání, je to vášeň, poslání. Učit a svou troškou přispívat k vzdělávání našich nejmenších mě naplňuje.

  • Provázanost fyzioterapie a logopedie pohledem logopedky s celostním přístupem Mgr. Martiny Kolmanové

    Občas dostávám otázku, zda je plně rozvinutá hrubá motorika nutným předpokladem k tomu, aby dítě dobře mluvilo. Odpověď zní ano, je to naprosto klíčové. Zjednodušeně lze totiž říct, že řeč je pohyb.

  • UDRŽse pohledem paní učitelky Daniely, účastnice pilotního projektu

    Jsem učitelka mateřské školy a poslední dobou jsem si začala pokládat otázku, jestli dětem zprostředkovávám plnohodnotný zdravý pohyb.

  • Zdravé ptáče dál doskáče

    Potká se fyzioterapeutka, ortoped a učitelka z mateřské školky. Ne, tohle není začátek žádného vtipu, ale nového projektu Jany Slusarčukové a její královéhradecké fyzioterapie JSfyzio. Po letech odborné práce s dětmi i dospělými rozjíždí unikátní program.

  • Zkušenost Kláry, učitelky na 1. stupni ZŠ

    Všímala jsem si, že se žáci při vyučování přestávají brzo soustředit, v lavicích se hrbí, sedí všelijak a  sezení na tvrdých židlích (někdy i špatné velikosti) jim celé dopoledne opravdu nevyhovuje.

  • Dita Hronová z MŠ o projektu UDRŽse

    Pracuji jako pedagog v mateřské škole již pěknou řádku let a vím, že školka je pro děti během pracovního týdne často jediným prostředím, kde se mohou pohybově rozvíjet. Nechci rodiče hanět, ale tak to prostě je.

  • O nás podrobně… Jana Slusarčuková – fyzioterapeutka, zakladatelka a nekonečná vizionářka

    Pracovně jsem fyzioterapeutka, dále speciální pedagog se zaměřením na tělesnou a pracovní výchovu zdravotně postižených a aktuálně se věnuji také studiu koučinku. Rodinně jsem manželka, maminka a spolumajitelka sportovního pony.

  • O nás podrobně… Jan Kulhánek – fyziotrenér

    Vystudoval jsem Sportovní management a už tehdy jsem věděl, že chci dělat trenéra. Ale nevěděl jsem čeho. Od malička hraju hokej, a tak mě to vždy táhlo k pohybu a také moc dobře vím, jak to chodí s trénováním ve vrcholových sportech.